Posted in Bez kategorii, on 21 września 2016, by , 0 Comments

Jest wiele przysłów powiedzeń, które doskonale oddają funkcję i to czym są dla nas nogi: stanąć na własne nogi, to usamodzielnić się, mieć możliwość i wystarczająco energii by być autonomicznym. Gdy jesteśmy natomiast zaskoczeni to “ścina nas z nóg” lub “grunt pali się pod nogami”. Ciało w psychoterapii jest centrum zainteresowania psychoterapeuty.

depresja psychoterapia Legionowo, psychoterapeuta warszawa, psychoterapeuta warszawa żoliborz, psychoterapeuta legionowo psychoterapiaNogi są naszą podstawą, ugruntowaniem, korzeniami. Człowiek jako jedyne zwierzę jest dwunożny. Ewolucja spowodowała, że na nogach spoczął cały ciężar naszego ciała. To nogi niosą nas przez świat i utrzymują ciało w równowadze. Nogi, a dokładniej stopy, są punktem kontaktu z ziemią, a więc z rzeczywistym i realnym światem.

Im więcej siły w nogach tym pewniej stoimy na nich. Im mocniejsza podstawa, tym więcej siły, i co za tym idzie, możliwości ruchu całego ciała. Dodatkowo stojąc elastycznie na nogach, mamy większą możliwość by utrzymać równowagę. Kto pamięta naukę jazdy na nartach ten wie, że to właśnie elastyczne nogi pozwalają manewrować na stoku, i tego należy się nauczyć.

Aktywność nóg możesz również zaobserwować wtedy, kiedy nie wykonują one podstawowej funkcji stania i chodzenia.
Podczas gdy siedzisz przy biurku i Twoja górna część ciała pracuje, co w tym czasie robisz z nogami? Czy nadal idziesz? Czy krzyżujesz je? Czy podwijasz stopy i nie masz kontaktu z podłożem a więc nie masz ugruntowania?

To jak czujesz swoje nogi może pomóc Ci zobaczyć jak czujesz swoje podstawy. Czy czujesz elastyczność swoich nóg, gdy stoisz. Czy pozostajesz elastyczny w nogach, czy “zatrzaskujesz” kolana. Czy czujesz równo swoje stopy i nogi. Jak chodzisz? Jak Twoje stopy dotykają ziemi – czy jest to pewny krok, czy ostrożny i wyważony? Czy krzyżujesz nogi jak stoisz, czy utrudniasz sobie kontakt z podłożem? Czy Twoje nogi bywają zimne, czy Twoje nogi puchną przy zmęczeniu? Te pytania pomogą Ci może zwiększyć świadomość własnego ciała.

Your Message