Posted in ciało, psychoterapia, on 23 lutego 2016, by , 0 Comments

Depresja to choroba. Takie traktowanie depresji przyniosło wiele dobrego osobom cierpiącym. Już nie jest to fanaberia, albo coś niezrozumiałego dla większości ludzi. Również to, że dziś jest Światowy Dzień depresji może świadczyć o tym, że jest to temat zauważony i poważny.

depresja psychoterapia Legionowo, psychoterapeuta warszawa, psychoterapeuta warszawa żoliborz, psychoterapeuta legionowoJa depresję rozumiem bardziej jako stan emocji. Istotą depresji właśnie są niewyrażone emocje. Emocje, które z jakiegoś powodu zostały zatrzymane. Klient przychodzi do terapii w momencie kiedy już tych emocji jest tak dużo że nie może ich “pomieścić”. To co się dzieje w terapii, to może on doświadczyć możliwości wyrażenia emocji (smutku, gniewu, żalu, wściekłości, tęsknoty) w kontakcie z terapeutą.

Zatrzymanie emocji wymaga wiele wysiłku. Wysiłek ten, jak fizyczna aktywność, bardzo często objawia się bólami mięśni, szczególnie karku czy usztywnień. Wszelkie bóle stawów czy usztywnienia również mają ścisły związek w depresji własnie z przytrzymaniem emocji. W terapii więc zwracam uwagę nie tylko na to co klient mówi ale jak się czuje w ciele, jak odczuwa emocje. Jest to dla mnie klucz do zrozumienia świata jego emocji i w jaki sposób one się w jego ciele kumulują.

A TUTAJ o depresji, trochę w odczarowujący sposób.

 

Your Message