Posted in Bez kategorii, psychoterapia, psychoterapia indywidualna, relacje, on 26 marca 2016, by , 0 Comments

Bycie w związku to decyzja by być z drugą osobą. Ten wybór na początku jest często nieświadomy. W oparach zakochania, nie zastanawiamy się dlaczego akurat ta kobieta lub ten mężczyzna przyciągnął nas. Znajdujemy podobieństwa, wspólne zainteresowania czy zachowania, które nas jeszcze bardziej zbliżają. Powoli jednak zaczynamy widzieć elementy, które nas różnią. Wchodzimy w kolejną fazę związku.

Psychoterapeuta Psycholog Trener Warszawa Żoliborz Legionowo addresStwierdzenie o dwóch połówkach jabłka zaczyna być wtedy nieaktualne. Jeden z bohaterów książki “Balladyny i Romanse” Ignacego Karpowicza mówił o swojej wybrance:”Pasujemy do siebie. Jak kot do marca”. Bycie w związku to własnie bycie dwóch niezależnych osób, które decydują się być z drugą osoba. Relacja ta ulega zmianom i jest jak taniec w którym czasami przybliżamy a czasami oddalamy się od siebie, będąc jednak w ciągłym kontakcie. I tak jak w tańcu, ważna jest świadomość własnych kroków i kroków drugiej osoby, dopasowanie się do jej ruchu, a czasami pociągniecie za sobą partnera. Bywają też chwilę, kiedy nasz partner nas puszcza, wykonując swoje solo…

Ważne by być w szacunku dla drugiej osoby. Być otwartym na różnice pomiędzy i pielęgnować części wspólne. Rozmawiać i poznawać druga osobę, kłócić się by móc widzieć swoje granice. To  nieprawda, że związek jest taki sam na zawsze. W wieku 25 lat będziemy potrzebować czegoś innego niż mając lat 50. Ta elastyczność pozwala zobaczyć czego potrzebujemy, co druga osoba nam daje, a czego nigdy od niej nie dostaniemy. Wtedy też można szukać tego w innych relacjach – z przyjaciółmi czy członkami rodziny. Jedna osoba nie jest w stanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb. Własnie to fałszywe przekonanie często prowadzi do braku satysfakcji w związku. Jak pisał Perls:

„Ja idę swoją drogą, a ty idziesz swoją drogą,
Nie po to żyję na świecie, abym czynił ci zadość,
ani ty nie jesteś po to, abyś mi zadośćuczyniła,
Ja to ja, a ty to ty.
A gdyby przyszło się nam spotkać – tak właśnie jest najpiękniej.” 

Your Message