Posted in agresja, psychoterapia, on 6 lipca 2015, by , 0 Comments

Bierna agresja to zachowanie, które ma na celu nie okazanie złości wprost, a przykrycie jej innym zachowaniem, które jest wrogie. Ta słodka wrogość przybiera wiele form zachowań, które mają na celu odegranie się na osobie, która wywołała złość.

Odegranie się odbywa w taki sposób, że druga osoba nie ma świadomości i nie rozpoznaje złości, która kryje się niejako pod spodem. W momencie, gdy ta druga osoba jest w stanie rozpoznać próby bierno-agresywnego zachowania kierowanego wobec niej, pozwala to na ujawnienie emocji i zmianę dynamiki relacji.
Do bierno-agresywnych zachowań można zaliczyć takie jak (1) prokrastynacja (zwłoka), (2) udawanie, że się nie słyszy, nie widzi, nie pamięta, nie rozumie prośby, (3) umyślnego i powtarzającego się nie wykonywania zadań, za które jest się odpowiedzialnym, (4) milczące dni, nadąsanie się, (5) wycofywanie się z relacji, (6) plotki. Bierna agresja pozwala na odgrywanie się swoim ukrytym gniewem. Umiejętność rozpoznawania bierno-agresywnego zachowania ostrzega cię, że właśnie wchodzisz w grę, która nie ma wygranych.

Bierno-agresywne zachowanie jest swego rodzaju sposobem na życie, który umożliwia osobie unikanie własnych emocji. Okazywanie emocji w bezpośredni sposób może być dla niej trudne a nawet niekiedy zagrażające. Dzieje się to często w nieświadomy sposób i pozwala na nie konfrontowanie świata z własnym gniewem, a przede wszystkim chroni bierno-agresywną osobę przed jej własnymi emocjami.

bierna_agresja_psychoterapeuta_warszawa_legionowoW sytuacji, gdy bierno-agresywne zachowanie kierowane jest wobec ciebie to, co możesz zrobić, to wskazać je bezpośrednio osobie w danej sytuacji. Ważne jest, by przekazać to w nieoceniający sposób, opierając się zarówno na faktach jak i twoich odczuciach. “Wydaje mi się, że jesteś zły, bo słyszę od ciebie sarkastyczne uwagi w moim kierunku” – taka informacja nie ocenia zachowania, a nazywa je. Taki prosty zwrot może odnieść głęboki skutek. Trzeba jednak liczyć się z tym, że twoja uwaga spotka się z odrzuceniem. Dzieje się tak, gdyż bierno-agresywna osoba bardzo stara się ukryć swój gniew i najczęściej robi tak całe życie, nie będąc tego świadoma. W tej sytuacji bezpieczną odpowiedzią jest stwierdzenie, że chciałeś podzielić się tą informacją. Kłótnia i dalsze próby udowodnienia własnej racji mogą skończyć się eskalacją problemu. Ważne, abyś okazał własne emocje i zdanie na temat zachowania, co będzie sygnałem dla drugiej osoby, że jesteś świadomy uczuć, które kryją się za jej zachowaniem. Korzyścią z takiego podejścia jest komfort, że nie udowadniasz drugiej osobie niczego i dodatkowo sam jest świadomy złości kryjącej się za jej zachowaniem. Wzmacnia to również poczucie własnych emocji, jak i możliwości rozpoznawania uczuć innej osoby, bez oceniania jej. Dzięki temu również relacja zaczyna być bardziej szczera i komunikowanie może odbywać się na bardziej otwartym poziomie. Trzeba pamiętać, że ujawnianie bierno-agresywnych zachowań jest procesem i korzyści dla siebie dostrzeżesz w czasie.

Your Message