Posted in psychoterapia, psychoterapia indywidualna, on 12 października 2016, by , 0 Comments

Odpowiedzialność w psychoterapii wiąże się z poszerzeniem świadomości, że to ja jestem sprawcą swojego życia jak i mam możliwość podejmowania decyzji. Pytanie tylko, jak z tej możliwości korzystasz?

odpowiedzialnosc w psychoterapii psychoterapia rozwój zmiana pomoc w depresji psychoterapeuta psychoterapia psychologChoć słowa odpowiedzialny można używać na różne sposoby, ja najbardziej lubię definicję Sartre’a: być odpowiedzialnym to znaczy “być autorem” i każdy z nas jest autorem swego życia. Mamy wolność bycia tym , kim chcemy być, nie możemy tylko jednego – uwolnić się od wolności. Jak mówi Sartre, jesteśmy skazani na wolność. Niektórzy filozofowie idą jeszcze dalej. Twierdzą, że architektura ludzkiego umysłu czyni człowieka odpowiedzialnym za całą rzeczywistość, za samą formę czasu i przestrzeni. I właśnie w idei auto-konstrukcji tkwi lęk: jesteśmy istotami, które pragną gotowej struktury, przeraża nas pojęcie wolności implikujące, że pod naszymi stopami nie ma nic, żadnego nawet gruntu (…).

Dopóki ktoś wierzy, że jego problemy powodowane są jakąś zewnętrzną siłą, terapia nie może ruszyć z miejsca.

Jeśli bowiem problem leży gdzieś poza mną, to dlaczego ja mam się zmieniać? Trzeba zmienić albo wymienić świat zewnętrzny (przyjaciół, zawód, partnera). Przyjęcie odpowiedzialności wprowadza w przedsionek zmiany (…). A prawdziwym celem terapii jest zawsze zmiana.

Kat Miłości, Irving Yalom, Jacek Santorski &Co., 1989

Your Message