Posted in psychoterapia, psychoterapia indywidualna, rodzina, on 13 stycznia 2017, by , 0 Comments

Po co powrót do dzieciństwa w psychoterapii? Po zajmować się przeszłością? Ma to głęboki sens, gdyż to kim jesteś, jest efektem tego jak żyłeś wczoraj. Tak więc to, kim jesteś, jest silnie zdeterminowane wychowaniem i środowiskiem w jakim dorastałeś. Często natomiast słyszę, że skoro jestem dorosły, powrót do dzieciństwa jest zbędny i nie potrzebuję zajmować się nim, tylko tym co tu i teraz.

Podobnie jest z bolesnymi i trudnymi przeżyciami – utratą kogoś bliskiego czy kryzysem w związku. Skoro to już za mną, to już mnie nie dotyczy. Jest jednak tak, że to jak sobie poradziłeś z jakąś sytuacją czy jak budujesz relacje pokazuje pewien wzór, fenomen Twojego funkcjonowania. W jaki sposób okazujesz emocje, jak dbasz o swoje potrzeby czy jak sięgasz po pomoc. Psychoterapia umożliwia przyjrzenie się właśnie tym aspektom twoje życia i relacji, w których jesteś.

Jako psychoterapeuta nie pomagam klientowi poprzez rozgrzebywanie przeszłości, lecz przez swą obecność, przez troskę i wiarę, że nasze wspólne działanie przyniesie w końcu uzdrowienie. Regresja (inaczej cofanie się) do dramatu jakiegokolwiek traumatycznego doświadczenia jest uzdrawiająca tylko dlatego, że dostarcza terapeucie i klientowi okazji do wspólnego głębokiego przeżycia i współuczestniczenia. W ten sposób pozwala ono dojrzewać rzeczywistemu czynnikowi terapeutycznemu, jakim jest RELACJA.

powrót do dzieciństwa psychoterapii , psychoterapia Bielany, psychoterapia Warszawa, dobry pscyhoterapeuta Bielany, gestalt bielany

Your Message