Posted in psychoterapia, on 10 sierpnia 2015, by , 0 Comments

Uważam, że to co napisał Claudio Naranjo jest kwintesencją psychoterapii Gestalt. W swojej prostocie, dziewięć zaleceń mogą zapoczątkować kiełkowanie większej świadomości. Gdzie jesteś, jak doświadczasz świata i siebie w nim. w kolejnych postach będę pisać czym dla mnie jest każde z tych zaleceń. Pierwszym  jest:

1Żyj teraz. Zajmuj się tym, co jest teraz, a nie przeszłością lub przyszłością.

Psychoterapia_Anita_Krakowiecka_Warszawa_LegionowoŻycie teraz to nic innego skupienie się na tym jak teraz Ja oddziałuję na środowisko i jak otoczenie wpływa na mnie. Jak żyję w obecnym domu, z obecnym partnerem, z tymi znajomymi. Jak teraz czuję i postrzegam rodziców. Przeszłość nas kształtuje, jest ona punktem wyjścia do przypatrywania się, co takiego zdarzyło się w moim życiu. Jak teraz jestem takim człowiekiem. Przeszłości jednak nie możemy zmienić. Ważne jest by zaakceptować ją. Pewne wydarzenia były dla nas trudne, nie możemy ich jeszcze raz przeżyć. Ulgę może jednak przynieść ponowne przeżycie, wyrażenie emocji dotyczących zdarzeń przeszłych. Przyjąć to, co się zdarzyło, przeżyć emocje z tym związane. Nieważne, co nam zrobiono – ważne, co my zrobimy z tym, co nam zrobiono. Ważna jest wolność w sercu i świadomość, że życie dzieje się teraz. Co mogę zrobić, żebym teraz wiódł satysfakcjonujące życie. Czemu tak nie jest. Może kiedyś będzie lepiej. Może za rok, w nowej pracy, jak już dzieci dorosną. Życie dzieje się jednak teraz. Żyjąc przyszłością nie możesz w pełni być tu i teraz.

Psychoterapia, w tym psychoterapia gestalt, pomaga w przyjrzeniu się w jakim momencie życia obecnie jestem. Czy zajmuję się moją przeszłością i jestem cały czas z emocjami, które czułem wtedy? Czy umiem zamknąć pewne wydarzenia, pozwolić sobie na domknięcie emocji i zacząć żyć teraźniejszością?

 

 

 

 

Your Message