Posted in psychoterapia, psychoterapia indywidualna, on 9 września 2015, by , 0 Comments

Decydując się na terapię często zastanawiamy się, jaką modalność wybrać. Istnieje kilka nurtów terapii, w ramach, których istnieją z kolei różne formy terapii.

Psychoterapia pary przeznaczona jest dla osób będących w związkach. Zgłaszają się na nią pary, które przeżywają kryzys w relacji lub chcące przyjrzeć się różnym problemom czy błędom w komunikacji. Sesja psychoterapii trwa zazwyczaj 80-90 minut i prowadzona jest przez jednego lub dwóch terapeutów. Para spotyka się w gabinecie raz na tydzień lub dwa tygodnie. W tej terapii psychoterapeuta koncentruje się na relacji między dwoma osobami, a nie na procesach intrapsychicznych zachodzących w każdej z osób. Zwraca się uwagę na wypowiadane słowa czy jak wygląda relacja emocjonalna dwóch osób będących w związku

Psychoterapia grupowa to forma rozwoju gdzie w procesie terapeutycznym bierze większa liczba osób, od kilku do kilkunastu. Najczęściej też grupę prowadzi dwóch terapeutów. Psychoterapia grupowa w dużym stopniu pozwala przyjrzeć się naszym kontaktom międzyludzkim, jak funkcjonujemy w grupie, jak widzimy siebie na tle grupy. Podczas terapii grupowej zachodzi tak zwany proces grupowy, wyłaniają się na przykład liderzy grupy czy outsiderzy. Osoba będąca w grupie w mocny i dynamiczny sposób może zaobserwować swoje własne zachowania i emocje towarzyszące różnym sytuacjom, które dzieją się „na grupie”. Psychoterapia grupowa odbywa się raz w tygodniu i trwa około 3 godzin.

Psychoterapia_Anita_Krakowiecka_Warszawa_LegionowoNajpopularniejsza nadal jest psychoterapia indywidualna. Jest to spotkanie terapeuty i klienta (pacjenta). Klient ma szanse rozmowy w relacji tylko z jedną osobą. Terapia indywidualna odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu i trwa 50 minut. Możliwe są częstsze spotkania, po uzgodnieniu indywidualnych potrzeb. Rzadsze spotkania nie są wskazana, gdyż zmniejsza to intensywność oddziaływania terapii na klienta. W terapii indywidualnej również ważny jest kontrakt terapeutyczny, który, znowu, jest uzgadniany między psychoterapeuta a klientem. Kontrakt obejmuje koszt, problem, w jakim klient potrzebuje wsparcia oraz czas.

Kolejnym pytaniem, które często wnoszą klienci na sesji to ile trwa terapia? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Psychoterapia krótkoterminowa trwa od 10 do 30 sesji, psychoterapia długoterminowa od 3 miesięcy do momentu, kiedy klient i psychoterapeuta zdecydują o końcu procesu, umownie jest to 3 lata, ale są osoby, które korzystają z dobra terapii przez całe życie. Zarówno w terapii grupowej i pary osoba może dodatkowo sięgać po terapię indywidualną, jako wspierającą proces terapeutyczny.

podobne artykuły:

Psychoterapia indywidualna a grupowa

 

 

Your Message