Posted in Bez kategorii, on 14 września 2016, by , 0 Comments

Pośród wszystkich gatunków, ludzkie dłonie są wyjątkowe. Przede wszystkim potrafią one malować piękne obrazy, grać na gitarze, obsługiwać narzędzia chirurgiczne czy wreszcie pisać poezję. To nas odróżnia od właśnie od innych zwierząt. Często jednak zapominamy właśnie o tych bazowych funkcjach jakie dają nam nasze ręce. Twoje dłonie łapią, drapią, szturchają, wskazują, trzymają a przede wszystkim czują. Wydawać by się mogło, że zapominamy o tym, jestem jednak zdania, że tak nie jest, po prostu nie uświadamiamy sobie tego. 

Ciało w psychoterapii jest drogowskazem na ścieżce poznawania siebie. Najczęściej jednak traktujemy nasz ciało przedmiotowo. Naszepsychoterapia Warszawa, Anita Krakowiecka, psychoterapia gestalt cialo w psychoterapii ciało ma nam do czegoś służyć, używamy dłoni by coś zrobić, wytworzyć, nie zwracając uwagi właśnie na te bazowe sygnały czy funkcje, które dłonie nam dają. To dłońmi bierzemy ze świata to, czego potrzebujemy – jedzenie, ubranie, uścisk przyjaciela. To dłońmi wskazujemy co chcemy wziąć lub zasłaniamy twarz gdy się czego wstydzimy, jesteśmy wystraszeni.

Ciało a psychoterapia

Psychoterapia Gestalt zwraca uwagę na ciało. To w ciele zapisane są emocje i to ono służy nam do kontaktu ze światem i brania tego czego pragniemy. Kiedy ostatnio zwróciłeś uwagę na swoje dłonie – Czy są chłodne czy ciepłe? Czy Twoje dłonie bywają mokre? W jakich sytuacjach? Jak odczuwasz uścisk dłoni innych osób? Jak bierzesz ze świata to, czego pragniesz? Kiedy ostatnio oglądałeś swoje dłonie? Kiedy ostatnio je masowałeś, gładziłeś? Czujesz swoje dłonie?

Your Message